Въпреки затрудненията на някои бизнес сектори в България, поради мерките срещу Ковид – 19, гражданския оборот в страна не е спирал да циркулира. Особено, съпоставяйки го с други страни в ЕС и взетите мерки от правителствата срещу вируса, които бяха много по-рестриктивни за хората и съответно бизнес средата пострада далеч повече, в сравнение с тази в България. В тези трудни времена за много от нас обаче имаше и хората с добри и инoвативни търговски идеи, които успяха да се възползват от ситуацията и да развият успешен търговски модел.
В случай, че вие смятате настоящият момент за подходящ за инвестиции и създаване на бизнес, възползвайки се от конкретната ситуация, в която се намираме , трябва да решите какъв вид търговско дружество да учредите, за да започнете търговската си дейност. Отговорът на този въпрос зависи от това какъв вид дейността ще упражнявате и какви цели желаете да постигнете.
Съветът ми е в тази ситуация да се консултирате с адвокат, за да се запознаете със спецификите на видовете търговски дружества и да вземете информирано решение, чрез което да поставите основите на вашата бизнес дейност.
Търговският закон предвижда няколко вида търговски дружества. Единият вид се квалифицират като персонални, а другите като капиталови. Персонални търговски дружества са събирателните дружества и командитните дружества, а капиталови са дружествата с ограничена отговорност, акционерните дружества и командитните дружества с акции.
В настоящата статия ще бъдат разгледани условията за учредяване на ООД и учредяване на ЕООД, предвид обстоятелството, че това е най-разпространият вид търговско дружество при осъществяване на търговска дейност.
Как се учредява Дружество с ограничена отговорност?
Дружество с ограничена отговорност може да се образува от едно или повече лица, които отговарят за задълженията на дружеството с дяловата си вноска в капитала на дружеството. За учредяване на дружеството са необходими следните документи:
1. Учредителен акт /Дружествен договор/;
2. Решение на съдружниците за учредяване на дружеството;
3. Бордеро за внесен капитал;
4. Спесимен;
5. Декларация за истинност на твърдяните обстоятелства;
6. Декларация от управителя по чл. 141 и чл. 142 от ТЗ;
Търговският закон предвижда задължително съдържание на дружествения договор, който се сключва в писмена форма, а те са:
Капиталът на дружеството с ограничена отговорност не може да бъде по-малък от 2 лв.
Какви са правата и задълженията на съдружниците?
Всеки съдружник има дружествен дял от имуществото на дружеството, съобразен с дяловата му собственост от капитала. Всеки от съдружниците е длъжен да изплати или внесе дяловата си вноска, да участва в управлението на дружеството, да оказва съдействие за осъществяване на неговата дейност, както и да изпълнява решенията на общото събрание. Съдружниците имат право да участват в управлението на дружеството, в разпределението на печалбата, да се осведомяват за хода на дружествените дела, да преглеждат книжата на дружеството и имат право на ликвидационен дял.
Какви са правомощията на общото събрание на съдружниците на дружество с ограничена отговорност?
Общото събрание на съдружниците се свиква от управителя най-малко веднъж годишно с писмена покана, получена от всеки съдружник най-малко 7 дни преди датата на заседанието, ако не е предвидено друго в дружествения договор. В поканата се посочва и дневният ред.
Общото събрание има правомощия да взема решения, с които да:
Посочените изисквания за мнозинство към всяко от решенията се прилагат, доколкото в дружествения договор не е предвидено изискване за по-голямо мнозинство. Трябва да се отбележи и, че при вземане на решения за приемане и изключване на съдружници, даване на съгласие за прехвърляне на дружествен дял на нов член, за намаляване и увеличаване на капитала, за избиране на управител, както и за придобиване и отчуждаване на недвижими имоти и вещни права върху тях се съставя протокол с нотариално удостоверяване на подписите и съдържанието, извършени едновременно, освен ако в дружествения договор е предвидена писмена форма.
Могат ли всички съдружници да представляват Дружеството?
Дружеството се представлява от избран от общото събрание управител, който може и да не е съдружник в дружеството. Общото събрание може да избере и няколко управители, като реши дали те да действат самостоятелно или единствено заедно. Управителят организира и ръководи дейността на дружеството съобразно законоустановените разпоредби и решенията на общото събрание, като го представлява пред всички държавни институции, физически и юридически лица.
Каква е разликата с едноличното дружество с ограничена отговорност /ООД/?
Когато дружество с ограничена отговорност се създава от едно лице, като на мястото на дружествен договор се съставя учредителен акт. Този учредителен акт съдържа в себе си същата информация, която и дружествения договор. А, едноличният собственик на капитала решава въпросите от компетентността на общото събрание, за които се съставя протокол в съответната за решенията на общото събрание форма. Едноличният собственик на капитала управлява и представлява дружеството лично или чрез определен от него управител. Ако собственикът е юридическо лице, неговият ръководител или определено от него лице управлява дружеството.
Как се извършва вписването на ООД и ЕООД в Търговския регистър?
За вписване на дружеството с органичена отговорност е необходимо да се представят пред Търговския регистър към Агенция по вписвания всички изброени горе документи в предвидената от закона форма, заедно със заявление за регистрация на ООД или ЕООД. Ако дейността на дружеството подлежи на лицензионен или разрешителен режим се прилагат и съответните документи, които ги удостоверяват. Заявлението може да бъде подадено от търговеца или от адвокат търговско право с изрично пълномощно. За регистрацията се дължи и държавна такса, която е в размер на 110лв., ако документите са на хартиен носител и се занесат на място в Търговския регистър и е наполовина ако се подаде по електронен път. В тази връзка трябва да се отбележи, че адвокатите винаги извършват вписването по електронен път, с цел да спестят средства на своя клиент.
В случай, че имате нужда от консултация, отнасяща се за учредяване на дружество, можете да се свържете с мен на телефон: 0899794555 или на имейл: kantora@mavrov.bg