Получаването на наследство никога не е свързано с приятни емоции, но въпреки тези чувства, човек трябва да е разумен при приемане на наследството на своя праводател. В последните години все по-често се случва наследици да нямат сведения относно всички права и задължения, които ще бъдат наследени от тях, което ги възпрепятства да направят информиран избор при приемане или отказ от наследство. Това е така, защото в някои ситуации се оказва, че в наследствената маса има повече задължения, отколкото права и съответно рационалното решение е отказ от последното.
Днешната статия е именно с такава насоченост – как да се установи какво е наследството на вашия наследодател преди да го приемете или откажете.
Първата стъпка, която следва да предприемат наследиците или наследникът е, да се сдобият с удостоверение за наследници. То се издава от общинската администрация по последния постоянен адрес на починалия. От удостоверението ще е видно кои са наследниците, а сътоветно от там, прилагайки Закона за наследството, ще се установи какви идеални части притежава всеки от наследиците. Въпросното удостоверение за наследици е необходимо, за да може правоприемниците да се легитимират като такива и респективно като собственици на съответното имущество.
Още преди сдобиване с удостоверение за наследници, може да се извърши справка в Агенция по вписванията – Имотен регистър по ЕГН на починалото лице и да се установи какво имущество е придобило в периода 1991 г. – 2021 г., тъй като регистъра отразява вписвания на сделки с недвижимо имущество за този период. Тази справка може да ви бъде извършена от адвокат чрез дистационния достъп, който се осигурява от Агенция по вписвания. Въпреки тази справка и установяването на определено имущество в нея, не трябва да се приема, че посочените там имоти са единствените притежавани от наследодателя недвижими вещи. Това е така, защото Имотен регистър към Агенция по вписвания отразява само осъществените сделки в горепосочения период, но не отразява и придобитото по наследство имущество. Тоест, в този период е възможно праводателят да е наследил и други недвижим вещи, за които да няма отразяване по справката от Имотен регистър. Задължително трябва да се извърши проверка и в Общинските служби – Земеделие, където се предполага, че наследодателят е възможно да притежава земеделска земя, за да се изчерпят всички възможности.
Следва да се направи и справка за дължими от лицето местни данъци и такси към Общината, в която се намират безспорно установените вече имоти, собственост на наследодателя. Това се прави от една страна, за да се извърши окончателна проверка за декларираното и притежавано имущество от починалия, от друга, за да се предприемат действия по прехвърляне на данъчните партиди, в случай че ще се приема въпросното наследство.
Как следва да се провери в кои банки, наследодателят е държал своите парични средства без да е необходимо обикалянето на всички тях една по една? Най – практичният начин за това е чрез справки към Българска народна банка за наличние на кредитни задължения на наследодателя и за наличие на банкови сметки и сейфове. Посредством тези справки се предоставя информация от Централния кредитен регистър към БНБ и Регистъра за банкови сметки и сейфове към БНБ, от които ще стане ясно на наследници в кои банки починалият има сметки и какви са неговите кредитния задължения, в случай че има такива. Извършвайки тези справки, наследниците ще могат да направят изводи за задлъжнялостта на наследодателя си към деня на смъртта му. От там нататък, с удостоверението за наследници ще може да се провери в банките, в които починалия има открити сметки, дали има авоари по тях.
В случай, че се открият големи задължения на починалия към финансови институции, наследниците имат възможност да проверят дали срещу праводателя има образувани изпълнителни дела. Справката се извършва чрез Централния регистър на длъжниците, който предоставя възможност за подаване на искане за справки от Физически и Юридически лица.
В случай, че наследниците не знаят какви ценни движими вещи притежава наследодателя е добре да се събере информация от познати и роднини, а когато става въпрос за МПС, може да се осъществи справка в информационната система на КАТ и от там да се съберат сведения дали той изобщо притежава превозно средство на свое име.
След цялостно сдобиване с посочената по-горе информация, касаеща имущественото състояние на праводателя, наследниците вече могат да вземат информирано решение дали да приемат наследството или да се откажат от него. Няма преклузивен срок за приемане или отказ от наследство, но в случай, че задълженията значително надхвърлят наследените права, бих препоръчал на наследниците своевременно да изпълнят процедурата по отказ от наследство, която се реализира с помощта на съда. В противен случай има възможност те да приемет наследството - изрично или мълчаливо, което ще доведе след себе си до значителни проблеми за тях.
В случай, че имате необходимост от правно съдействие по имуществено проучване на наследодател или правно становище, касаещо приемането или отказ от наследство, можете да се свръжете с мен на телефон: 0899794555 или на имейл: kantora@mavrov.bg.
Автор: Мартин Мавров