За извършване на покупко - продажба на моторно превозно средство трябва да се сключи договор с нотариална заверка на подписите на продавача и купувача. Договорът може да се подпише пред произволно избран нотариус във всеки град в страната, без да се съобразявате с регистрационния номер на колата.
I. Необходимите ви документи за прехвърляне на собствеността пред нотариуса са:
В случай, че продавачът е семеен трябва да се представят допълнително удостоверение за граждански брак на продавача/чите, ако са физически лица или удостоверение от общината за семейното положение на продавача, показващо семейното му положение към датата на придобиване на автомобила, като АКО автомобилът е придобит по време на брака, той е съпружеска имуществена общност и е собственост на двамата съпрузи, което значи, че и двамата трябва да се явят пред нотариус лично или съответното единият от тях да упълномощи другият. Нужно е пълномощното да е с нотариална заверка на подписа, както и да се представи декларации по чл. 264, ал. 2 от ДОПК и декларация по чл. 25, ал. 8 от ЗННД.
Когато продавачът е Дружество, обикновено нотариусите изискват и протокол от общо събрание на дружеството или решение от едноличния собственик на капитала, на което е взето решение за продажбата на МПС.
Ако продавачът е малолетен или непълнолетен, той се представлява от законния му представител (родител). Най-често това е хипотезата, при която малолетното или непълнолетното дете е станало собственик по наследство, а свидетелството за регистрация е на името на починалия родител. За сключване на сделката нотариусът ще изиска удостоверение за наследници, акт за раждане и разрешение от съда за продажбата.
Липсата на застраховка и валиден технически преглед не са пречка за прехвърляне на собствеността върху автомобила.
След като се сключи сделката купувачът трябва в едномесечен срок да регистрира колата на свое име в КАТ и да получи свидетелство за регистрация (талон), в което да е посочен като собственик. В противен случай, ще му бъде наложена глоба в размер на 200 лева.
N.B.: Когато се осъществява продажба на МПС, което е внесено от чужбина и не е регистрирано в КАТ, се извършва с писмен договор за покупко-продажба в обикновена писмена форма. При регистрация на автомобилът и за получаване на автомобилни табели пред КАТ се предоставя освен договора за покупко-продажба и фактура, издадена от продавача.
Ако продавачът и купувачът са от една и съща административна област на страната, поради което не се налага смяна на регистрационния номер може да се подадат документи за издаване на ново свидетелството за регистрация /талон/, което ще е възможно да получите най-рано на следващия работен ден.
В случай че старият и новият собственик са от различни административни области, регистрационните табели се сменят само ако купувачът поиска. Въпреки това, той трябва задължително да представи превозното средство за идентификация в КАТ или иначе казано - трябва да мине канал.
Актуалното в процедурата по прехвърляне на собствеността е, че от януари 2021 г. продавачът ще може да подаде заявление в КАТ за запазване на регистрационния номер на МПС, което иска да продаде, за да регистрира друго превозно средство от същата категория. Заявлението следва да се подаде преди сделката. В срок до един месец от подаване на заявлението той има право да регистрира друго моторно превозно средство със запазените табели.
Важно: Изискването новият собственик да декларира в общината придобиването на автомобила е отпаднало и се извършва служебно от МВР.
В случай, че се нуждаете от консултация във връзка с покупко-продажба на МПС, проучване и изготвяне на необходимите документи, свържете се с мен на телефон 0899 794 555 или по e-mail: kantora@mavrov.bg
Автор: Адвокат Мартин Мавров